Kontemplacja przeciw pustce

Wpisana na okładce książki TRI uwaga krytyka i poety Karola Maliszewskiego określa cechy charakterystyczne poezji Szymona Kantorskiego jako „solidne rzemiosło poetyckiego fotografowania”, czyli umiejętne korzystanie z doświadczenia i uważnego patrzenia, gdzie działa kontemplacja przeciw pustce, a ukazywane przypadki egzystencjalne prowadzą ku uniwersalnemu ujęciu ludzkiego losu.

Więcej Kontemplacja przeciw pustce

Teresa Tomsia – jubileuszowy wieczór autorski: powidoki przemijania, ślady, portrety, odsłony pamięci

Na szczęście pandemia nie zmniejszyła zainteresowania literaturą, żywo oddziałuje refleksja o świecie przekazywana w opowieściach i metaforze przez pisarzy i poetów, którzy zwykle mają coś oryginalnego do powiedzenia, do odkrycia w sobie, a i my możemy się w ich wizerunku przejrzeć, zastanowić, w jakim znaleźliśmy się miejscu i czasie, jak powinniśmy się zachować w nowych okolicznościach. Ukazuje się wiele ciekawych książek, docierają z wydawnictw i od autorów.

Więcej Teresa Tomsia – jubileuszowy wieczór autorski: powidoki przemijania, ślady, portrety, odsłony pamięci

Nieuchwytne lśnienia uczuć

Skąd czerpać siłę, by znieść niepowodzenia i upadki? Poezja daje nadzieję trwania w tęsknocie, w ocalaniu, w przybliżaniu się do świata wymarzonego, choć jedynie wyobrażonego, bo przecież metaforyczne „zaklinanie losu” niewiele daje, a rozstania bolą coraz mocniej, gdy pamięć nie pozwala obrazom z przeszłości, aby zniknęły, zatarły się, unieważniły.

Więcej Nieuchwytne lśnienia uczuć