Zakończyły się prace ustawiające kolistą konsolę i trzeba czekać na dzień, w którym paryżanie ujrzą na nowo drewnianą, ażurową iglicę.
Więcej Katedra Notre-Dame odzyska iglicęKategoria: Miejsca
Świat Prousta
18 listopada 2022 roku mija sto lat od śmierci pisarskiego geniusza, Marcela Prousta.
Więcej Świat ProustaNa granicy widać najwyraźniej
Mieszkańcy Ukrainy bronią dziś swojej tożsamości ludzi wolnych, stając na granicy życia i śmierci, odważnie ryzykując utratę istnienia – dla wspólnego celu, jakim jest suwerenna ojczyzna i jasna przyszłość ich dzieci.
Więcej Na granicy widać najwyraźniejBombardowania w Kijowie, Żytomierzu i Odessie
Pallotyni z Ukrainy potwierdzają zbombardowanie lotnisk i jednostek wojskowych w Kijowie, Żytomierzu i Odessie.
Więcej Bombardowania w Kijowie, Żytomierzu i OdessieBoże Narodzenie w Tokio-Nakameguro
W Japonii, która znajduje się w czołówce, gdzie została opanowana epidemia koronawirusowa, nadal należy przestrzegać ścisłych restrykcji antycovidowych.
Więcej Boże Narodzenie w Tokio-NakameguroNie ma spełnień doskonałych – z pamięcią o świdwińskim środowisku literackim
Stanisław Misakowski ujmuje doznania w zderzeniu z rzeczywistością i wspólną obecność inaczej, język podpowiada mu gorzki smak w poszukiwaniu konkretnych odniesień: „Wsłuchuję się w głos mojego pióra. / Przypomina skrzyp jarzma. / Rozszczepiam samogłoski, tkwię w gęstwinie opadających słów. / Lęk wstępuje we mnie powolnym przekrzywieniem warg” (Głos mojego pióra).
Więcej Nie ma spełnień doskonałych – z pamięcią o świdwińskim środowisku literackimParyskimi śladami Chopina
Najważniejszym wspomnieniem po Chopinie jest jego muzyka. Są też jednak adresy, pod którymi mieszkał w Paryżu. Zadziwiająco często, bo aż dziewięć razy, mistrz fortepianu zmieniał miejsca zamieszkania. Należy sobie zarezerwować sporo czasu, by odnaleźć wszystkie, które się zachowały. Osobiście odwiedziłem takowych sześć pokonując pieszo 20 kilometrów.
Więcej Paryskimi śladami Chopina