W kulturze „idzie o myśl oryginalną i wypowiedzianą bez ograniczeń, bez czego usycha życie duchowe i w miejsce przeżyć pojawiają się ich sobowtóry: neurozy i kompleksy”.
Więcej Artur Międzyrzecki – „kultura uosobiona” (6 XI 1922, Warszawa – 2 XI 1996, Warszawa)Kategoria: Obserwatorium
Tajniki medycyny Dalekiego Wschodu w Musée Guimet
Mądrości ludzkiej nigdy za wiele. Na paryskiej wystawie „Médecines d’Asie, l’art de l’équilibre” znalazło się blisko trzysta eksponatów odsłaniających tajniki medycyny indyjskiej, chińskiej i tybetańskiej.
Więcej Tajniki medycyny Dalekiego Wschodu w Musée GuimetNowosielski. Ikona, abstrakcja – i miód
W setną rocznicę urodzin Jerzego Nowosielskiego – uznanego malarza, grafika, pedagoga, teoretyka sztuki i myśliciela religijnego – w poznańskim Muzeum Archidiecezjalnym można obecnie obejrzeć wystawę…
Więcej Nowosielski. Ikona, abstrakcja – i miódKiedy nastanie świt
Pobyt człowieka na ziemi nie jest czymś trwałym, ugruntowanym – mijają jednostki i pokolenia, przeobrażają się relacje, los oznacza niepewność, drogę bez gwarancji osiągania wymarzonych…
Więcej Kiedy nastanie świtLéon Monet i jego brat Claude
Léon i Claude Monet, dwaj bracia, dwie odmienne życiowe drogi, ale ta sama pasja.
Więcej Léon Monet i jego brat ClaudeKatedra Notre-Dame odzyska iglicę
Zakończyły się prace ustawiające kolistą konsolę i trzeba czekać na dzień, w którym paryżanie ujrzą na nowo drewnianą, ażurową iglicę.
Więcej Katedra Notre-Dame odzyska iglicęGiovanni Bellini – wieczny uczeń
W roku 1483 oficjalnym malarzem Republiki Weneckiej został Giovanni Bellini. Prawdopodobnie miał wówczas pięćdziesiąt lat. Dokonania malarskie i niebywały talent pozwoliły mu piastować ten urząd…
Więcej Giovanni Bellini – wieczny uczeń