Kontemplacja przeciw pustce

Wpisana na okładce książki TRI uwaga krytyka i poety Karola Maliszewskiego określa cechy charakterystyczne poezji Szymona Kantorskiego jako „solidne rzemiosło poetyckiego fotografowania”, czyli umiejętne korzystanie z doświadczenia i uważnego patrzenia, gdzie działa kontemplacja przeciw pustce, a ukazywane przypadki egzystencjalne prowadzą ku uniwersalnemu ujęciu ludzkiego losu.

Więcej Kontemplacja przeciw pustce

Teresa Tomsia – jubileuszowy wieczór autorski: powidoki przemijania, ślady, portrety, odsłony pamięci

Na szczęście pandemia nie zmniejszyła zainteresowania literaturą, żywo oddziałuje refleksja o świecie przekazywana w opowieściach i metaforze przez pisarzy i poetów, którzy zwykle mają coś oryginalnego do powiedzenia, do odkrycia w sobie, a i my możemy się w ich wizerunku przejrzeć, zastanowić, w jakim znaleźliśmy się miejscu i czasie, jak powinniśmy się zachować w nowych okolicznościach. Ukazuje się wiele ciekawych książek, docierają z wydawnictw i od autorów.

Więcej Teresa Tomsia – jubileuszowy wieczór autorski: powidoki przemijania, ślady, portrety, odsłony pamięci

Paryskimi śladami Chopina

Najważniejszym wspomnieniem po Chopinie jest jego muzyka. Są też jednak adresy, pod którymi mieszkał w Paryżu. Zadziwiająco często, bo aż dziewięć razy, mistrz fortepianu zmieniał miejsca zamieszkania. Należy sobie zarezerwować sporo czasu, by odnaleźć wszystkie, które się zachowały. Osobiście odwiedziłem takowych sześć pokonując pieszo 20 kilometrów.

Więcej Paryskimi śladami Chopina