Wojciech Banach pamiętał i przypominał, co jest istotą człowieczeństwa.
Więcej Wojciech Banach i pytania o tożsamośćKategoria: Obserwatorium
Bogowie i legendy Meksyku
Piękno świątyń i pałaców zadziwiła tych, którzy według proroczych snów i przepowiadanej władcom tej ziemi legendy przybyli jako bogowie zza wielkiej wody.
Więcej Bogowie i legendy MeksykuZdążyć przed zmierzchem – znaleźć punkt odniesienia
Co to znaczy „zdążyć przed zmierzchem”?
Więcej Zdążyć przed zmierzchem – znaleźć punkt odniesieniaW dialogu odmiennych dykcji
Święto poezji przybiera różne formy – jest spotkaniem i metaforyczną rozmową o świecie, w jakim żyjemy, bywa dialogiem dykcji i spojrzeń, wzajemnym przyjaznym poznawaniem się w warunkach intelektualnych i wyobraźniowych igrzysk.
Więcej W dialogu odmiennych dykcjiSamotny lot – poetycki portret Eugeniusza Tomana
Liryki Eugeniusza Tomana przejmują prawdą doświadczenia, bo „samotny lot” odbywa każdy z nas i po swojemu musi się z tym zadaniem zmierzyć.
Więcej Samotny lot – poetycki portret Eugeniusza TomanaTwórcza indywidualność, która nie poszła w zapomnienie
Poprzez obraz Jana van Eycka, Madonna kanclerza Rolin, można w niewielkim, ale znaczącym skrócie prześledzić siłę ekspresji znaczącą sztukę flamandzką z pierwszych lat XV stulecia.
Więcej Twórcza indywidualność, która nie poszła w zapomnienie„Dla kraju, nie dla siebie” – monodram o życiu hr. Władysława Zamoyskiego
Monodram Katarzyny Matwiejczuk przekonuje żywością języka, udzielając głosu mężczyźnie kochającemu rodzinny dom, tradycję, lecz patrzącemu też szerzej na uniwersalny los człowieka, co świetnie zostało ukazane szczególnie we fragmencie wspomnień z podróży Zamoyskiego do Australii.
Więcej „Dla kraju, nie dla siebie” – monodram o życiu hr. Władysława Zamoyskiego