Towarzyszę często mojej matce Zofii w rozważaniach o minionym, bo przecież musi być ktoś, kto wysłucha i zapisze, kto zapyta o wspólną miarę przeszłego. Dzień Niepodległości jest dobrą okazją do pokoleniowej rozmowy.
Więcej Wspólna miara przeszłego – miasto dziadka legionistyKategoria: Historia
ZAK – w cieniu „pechowych” apostołów
Robić swoje, czerpiąc siłę z tego, że jestem jednym z… w Kościele, z Kościołem i dla Kościoła. Nie lada to sztuka.
Więcej ZAK – w cieniu „pechowych” apostołówŚwięta patronka „szachistek”
Teresa z Ávili potrafiła nie tylko grać w szachy (odwołuje się do tej gry w swoich pismach duchowych), ale też sporządzić fachowy kontrakt kupna/sprzedaży, zainwestować pieniądze, pertraktować z biskupami czy prowadzić praktyki dyplomatyczne na dworze królewskim oraz w urzędach Stolicy Apostolskiej.
Więcej Święta patronka „szachistek”Tego dnia
17 września 1939 roku to był dzień słoneczny jak dziś, gdy zagładzie uległa polska tradycja wielokulturowego bytowania w kresowych miasteczkach.
Więcej Tego dniaNie przegap! Jutro imieniny najbardziej wpływowej kobiety świata
W Rzymie, przy Forum Trajana, stanął barokowy kościół poświęcony Najświętszemu Imieniu Maryi, po to, by upamiętnić Odsiecz Wiedeńską z 12 września 1683 roku.
Więcej Nie przegap! Jutro imieniny najbardziej wpływowej kobiety świataWyrocznia Europy
Św. Bernard doradzał książętom, królom, biskupom i papieżom. Z głębi swojego klasztoru „zarządzał” po prostu ówczesnym światem. Był człowiekiem o niesłychanie silnej osobowości.
Więcej Wyrocznia EuropyŚwięty z „papierami”
Giovanni Lorenzo Bernini ustawił kamienną figurę polskiego dominikanina na wprost okien apartamentów papieskich. Można więc rzec, iż święty patrzy papieżom w okna.
Więcej Święty z „papierami”