
7 marca 2014 roku, dla włoskiego dziennika Corriere della Sera, papież Franciszek tak mówił: „Jestem przede wszystkim księdzem i lubię to co robię. Malować papieża, jakby był jakimś Supermanem, rodzajem gwiazdy, wydaje mi się zniewagą. Papież jest człowiekiem, który się śmieje, płacze, śpi spokojnie i ma przyjaciół jak wszyscy. Jest normalną osobą”.
22 kwietnia 2025 roku, nazajutrz po jego śmierci, możemy spokojnie dorzucić: Papież jest człowiekiem, który się śmieje, płacze, śpi… i umiera! A jak umierał papież Franciszek?
Jego osobisty pielęgniarz, Massimiliano Strappatti, tak opisuje ostatnie godziny życia Franciszka: „W Niedzielę Wielkanocną Franciszek odpoczął po południu i zjadł spokojnie kolację. Około godziny 5:30 rano następnego dnia pojawiły się pierwsze objawy pogorszenia stanu zdrowia. Ponad godzinę później, leżąc na łóżku w swoim apartamencie na drugim piętrze w Domu św. Marty, uniósł rękę w geście pożegnania i zapadł w śpiączkę. Nie cierpiał – wszystko odbyło się szybko”.
Dyskretna śmierć, niemal nagła, bez długiego oczekiwania i rozgłosu. Quest vita, et mors ita – powiedzieliby starożytni Rzymianie, tzn. „Jakie życie, taka śmierć” – o czym od 1986 roku przypomina nam jedna z piosenek Edyty Geppert.
Stanisław STAWICKI
Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie do września 2024 roku pracował jako proboszcz parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Obecnie pełni funkcję ojca duchownego i wykładowcy w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie koło Warszawy. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).
Recogito, rok XXVI, kwiecień 2025