Z „nieoficjalną” wizytą w Watykanie

W bazylice św. Piotra (Watykan, 2020) ©Stanisław Stawicki

Jak już informowałem „moich czytelników”, po ponad dwóch miesiącach koronawirusowej przerwy, watykańska bazylika św. Piotra została ponownie otwarta. Wczoraj, jeszcze bez udziału wiernych, papież Franciszek odprawił Mszę świętą przy grobie św. Jana Pawła II. Tego ranka pobiegłem i ja, by pokłonić się świętemu Papieżowi z Polski. Wskazana godzina otwarcia bazyliki: 7.00.

Grób Jana Pawła II (Watykan, 2020) ©Stanisław Stawicki

Byłem tam 5 minut przed czasem. W kolejce, jeszcze przed wejściem na plac św. Piotra, stało około 15 osób. Niestety, kazali nam czekać. Gdy po 15 minutach ktoś się „zdenerwował” i zapytał: dlaczego jeszcze stoimy? Usłyszeliśmy w odpowiedzi, że czekają na lekarza. Po 40 minutach, pod kolumnadą Berniniego, gdzie znajduje się pierwszy punkt kontrolny, pojawiło się trzech panów. Jeden dowodził, drugi mierzył temperaturę, a trzeci pilnował, żeby przestrzegać wyznaczonych odległości. Dopiero po zaliczeniu tejże „ceremonii”, wchodziliśmy na plac poddając się klasycznej kontroli, czyli „przejściu przez bramkę”.

Wszystko poszło sprawnie i szybko. Przed godziną 8.00 znalazłem się już w bazylice. Mówiąc językiem „profiterów” (szukających we wszystkim korzyści) – „opłaciło się”! Bazylika była prawie pusta. W kaplicy św. Sebastiana, gdzie spoczywają doczesne szczątki papieża Wojtyły, trzy osoby. Pozdrowiłem Go również w waszym imieniu!!! Przez witraże, do wnętrza bazyliki, uroczo zaglądało słońce… Dołączam kilka zdjęć z porannej wyprawy i serdecznie pozdrawiam (również od Jana Pawła II).

Stanisław STAWICKI

Rzym, 19 maja 2020 roku

Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie ukończył w 1982 i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. Studiował w Rzymie (1986-1988). Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie i Kamerunie (1983-1999), gdzie pełnił stanowisko mistrza nowicjatu (1990-1999). W roku 2003 na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres w Paryżu obronił swoją pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i działalność Wincentego Pallottiego (1795-1850), założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Przez trzy lata (do października 2011 roku) prowadził Międzynarodowe Centrum Formacji Pallotyńskiej „Cenacolo” przy Via Ferrari w Rzymie. W kwietniu 2012 roku został dyrektorem Pallotyńskiego Centrum Formacyjnego „Genezaret” w Gomie (Demokratyczna Republika Konga). W latach 2014-2017 był sekretarzem Zarządu Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. Od 2017 roku jest kustoszem kościoła Santissimo Salvatore in Onda w Rzymie.

Recogito, rok XXI, maj 2020