Bzdury to, czy proroctwo?

Bez tytułu (Bad Zwischenahn, 2020) © Marek Wittbrot

Z początkiem sierpnia, papież Franciszek zainicjował cykl środowych katechez, które – jak sam stwierdził – „mają pomóc rodzinie ludzkiej w uzdrowieniu świata, cierpiącego na poważne choroby”. Punktem wyjścia do refleksji stał się oczywiście trudny czas pandemii koronawirusa. W ostatnią środę Franciszek mówił o „duchowym i społecznym wymiarze pandemii”.

W tym samych czasie, znany i chętnie słuchany polski salezjanin, ks. Dominik Chmielewski, duszpasterz ruchu „Wojowników Maryi” ogłosił, że pandemia koronawirusa to sztucznie nakręcana histeria: „Pandemia strachu. Narzędzie szatana, który chce zniszczyć między innymi eucharystię w Kościele katolickim” – stwierdził salezjanin. Więcej, zdaniem księdza Chmielewskiego „lekarze na świecie dostają olbrzymie pieniądze za to, że wpisują w akt zgonu Covid-19”.

Słowa te padły na ambonie. Dokładnie na Słowacji. Wychodzi więc na to, że papież Franciszek w swym oficjalnym nauczaniu (katechezy środowe), mówi o czymś czego „w ogóle nie ma”. Bzdury to, czy proroctwo?

Osobiście, bałbym się tak jednoznacznie podważać fakty. Proszę pomyśleć chociażby o pracownikach medycznych, którzy zmarli walcząc z pandemią? Gdy w połowie lipca wyjeżdżałem z Włoch, było ich tam ponad 180, a na całym świecie z powodu choroby wywołanej przez koronawirusa zmarło ponad 3000 pracowników medycznych w 79 krajach.

Ale najbardziej niepokoi mnie to, iż – na ile dane mi było zorientować się nieco „w terenie” – ów salezjanin jest „porta-voce” myślenia wielu osób konsekrowanych obu płci, które szerzą fideizm i obśmiewają pandemię. 

Stanisław STAWICKI

Kowal, 15 sierpnia 2020 roku

Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Wyższe Seminarium Duchowne w Ołtarzewie ukończył w 1982 i w tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie i Kamerunie (1983-1999), gdzie pełnił stanowisko mistrza nowicjatu (1990-1999). W roku 2003 na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres w Paryżu obronił swoją pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i działalność Wincentego Pallottiego (1795-1850), założyciela Zjednoczenia Apostolstwa Katolickiego. Przez trzy lata (do października 2011 roku) prowadził Międzynarodowe Centrum Formacji Pallotyńskiej „Cenacolo” przy Via Ferrari w Rzymie. W kwietniu 2012 roku został dyrektorem Pallotyńskiego Centrum Formacyjnego „Genezaret” w Gomie (Demokratyczna Republika Konga). W latach 2014-2017 był sekretarzem Zarządu Prowincji Chrystusa Króla w Warszawie. Od 2017 roku jest kustoszem kościoła Santissimo Salvatore in Onda w Rzymie.

Recogito, rok XXI, sierpień 2020