Pożar kościoła Polonii w Glasgow

Kościół Świętego Szymona w ogniu (Glasgow 2021) © Archdiocese of Glasgow

Archidiecezja Glasgow, Polska Misja Katolicka w Szkocji, BBC, PAP, KAI oraz wiele innych agencji przekazało 29 lipca wiadomość:

W Glasgow w nocy z wtorku na środę [z 27 na 28 lipca 2021 roku] prawie doszczętnie spłonął zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Szymona. Od zakończenia II wojny światowej był religijnym centrum tamtejszej Polonii. Jak poinformował rzecznik archidiecezji Glasgow, jak dotychczas nie jest znana przyczyna pożaru.

Kościół Świętego Szymona podczas akcji gaśniczej (Glasgow 2021) ©.Archdiocese of Glasgow

Ogień gasiło ponad 30 strażaków, którzy przybyli na miejsce pożaru o godzinie 02:40. Z sąsiadujących z kościołem budynków zostali ewakuowani mieszkańcy.

„Zniszczenie kościoła św. Szymona będzie ciosem dla ludzi nie tylko w zachodniej części Glasgow, ale też znacznie dalej. Choć niewielki rozmiarem kościół św. Szymona był często odwiedzany i stanowił duchowy dom polskiej społeczności na zachodzie Szkocji, która założyła tam sanktuarium. Kościół św. Szymona był bardzo kochanym punktem na mapie” – czytamy w oświadczeniu archidiecezji Glasgow.

Zdjęcia i filmy zamieszczone w mediach społecznościowych pokazują m.in., że runął dach świątyni i zniszczeniu uległy wszystkie okna.

Kościół po pożarze (Glasgow 2021) ©.Archdiocese of Glasgow

Wczoraj przed zrujnowanym kościołem pod przewodnictwem ks. Mariana Łękawy SAC modliła się miejscowa Polonia.

„Niezwykle smutna wiadomość dzisiejszego rana. Kościół św. Szymona był w sercu naszej polskiej społeczności z cotygodniowymi polskimi nabożeństwami. Będzie nam go bardzo brakowało” – napisali w mediach społecznościowych członkowie pobliskiego Polskiego Klubu im. Sikorskiego.

Wyrazy solidarności z polską społecznością przekazali m.in. minister zdrowia w szkockim rządzie Humza Yousaf oraz lider szkockiej gałęzi Partii Pracy Anas Sarwar. […]

/ekai.pl/

*

Kościół Świętego Szymona w dawnym kształcie (Glasgow 2020) ©.PMK Glasgow

Z portalu Polskiej MIsji Katolickiej w Szkocji można  się dowiedzieć:

Kościół św. Piotra to jedna z najstarszych parafii katolickich, jaka została przywrócona po reformacji (o dwie dekady wcześniej zanim na nowo przywrócono strukturę hierarchii Kościoła katolickiego). To tu, na West End, została odprawiona pierwsza Msza święta, po bardzo wielkich prześladowaniach katolików przez szkockich kalwinów, pod gołym niebem w Roku Pańskim 1855 w pobliżu obecnej Merkland Street. Historyczny parasol, który chronił wtedy przed deszczem kapłana celebrującego Mszę świętą znajdował się w biurze parafialnym św. Piotra, jako cenna pamiątka z tamtych czasów.

Kościół Świętego Szymona w dawnym kształcie (Glasgow 2020) ©.PMK Glasgow

Pierwszy kościół św. Szymona został otwarty przy Bridge Street w maju 1858 roku. Wtedy też została wybudowane plebania i szkoła. Kościół św. Szymona na początku był pod wezwaniem św. Piotra, ale kiedy okazało się, że jest zbyt mały dla rosnącej liczby katolików na „Partiku”, w roku 1903 powstał dużo większy kościół św. Piotra. Żeby nie myliło się o który kościół chodzi, dlatego pierwszy nazywano Bridge Street Church. Jednak od roku 1945 powrócono do patrona św. Piotra, używając jego pierwszego imienia – Szymon.

Podczas II wojny światowej, w latach 1940-1944, polscy żołnierze każdej niedzieli przychodzili do tego kościoła na Mszę świętą z Yorkhill, gdzie umieszczone były wtedy koszary, jedne z wielu, w których zakwaterowano polskie wojsko. I od tamtej pory kościół św. Szymona znany jest też jako „Polish Church” – polski kościół. Polacy, którzy osiedlili się w Glasgow po wojnie, wraz z rodzinami, od tamtej pory są bardzo związani z tym kościołem. Od 1975 roku kapelanem dla Polaków jest ks. Marian Łękawa SAC, który objął polskie duszpasterstwo po śmierci ks. kanonika Jana Gruszki. W tym czasie proboszczem parafii św. Szymona był bardzo znany ks. Patrick „Pady” Tierney, dzięki któremu kościół św. Szymona nie został zamknięty.

/PMK Glasgow/

*

Na twitterze głos zabrtał: bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej:

Ubiegłej nocy spłonął kościół w Glasgow, w którym od lat gromadzili się nasi rodacy. Simon’s Church uchodził za polski kościół ze względu na historyczne wydarzenia i duszpasterstwo polskojęzyczne prowadzone przez ks. Łękawę, pallotyna. Otoczmy modlitwą Polonię w Glasgow.

 /@bpLechowicz/