Wernisaż Urbanowicza

Wernisaż wystawy Witolda Urbanowicza (Suwałki, 2017). Fot. Marek Świątkiewicz © Recogito

2 czerwca 2017 roku, w odrestaurowanym Muzeum Okręgowym w Suwałkach, odbył się wernisaż prac ks. Witolda Urbanowicza, pallotyna, urodzonego w 1945 roku w Zarzeczu Jeleniewskim na Suwalszczyźnie. Wystawiono 110 dzieł Artysty: obrazów i rzeźb, owoc wieloletniej twórczości, pogrupowanych w tematach: wiara, krajobraz suwalski, Paryż i cielesność. Ponadto prezentowane były fotografie, które ksiądz Witold wykonywał podczas odczytów w Centre du Dialogue w Paryżu, oraz seria książek „Znaki czasu”, z jego opracowaniami graficznymi.

Na otwarciu wystawy byli obecni dyrektorzy Muzeum, profesorowie sztuki, członkowie zarządu miasta, miejscowy ksiądz proboszcz, dziesiątki przyjaciół z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, byli członkowie służb dyplomatycznych w Paryżu oraz rodzina wraz z przyjaciółmi. Pallotynów reprezentował ksiądz superior Aleksander Pietrzyk z Paryża oraz ks. prof. Edmund Robek.

Wystawa będzie otwarta w Suwałkach do końca września, a następnie będzie prezentowana między innymi w klasztorze pokamedulskim w Wigrach i Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu nad Wisłą.

Alexandre PIETRZYK

Ks. Alexandre Pietrzyk – pallotyn, przełożony Regii Miłosierdzia Bożego we Francji.

Recogito, nr 82 (styczeń-czerwiec 2017)