Macron i Franciszek mówią do siebie „per ty”

Emmanuel Macron i papież Franciszek (Watykan, 2018) © Vatican News

26 listopada przed południem (od 11h05 do 12h05) papież Franciszek przyjął na prywatnej audiencji prezydenta Francji. Podczas serdecznych rozmów podkreślano dobre stosunki dwustronne, których stulecie niedawno obchodzono. Była to druga audiencja w Watykanie dla Emmanuela Macrona. Pierwsza, przed trzema laty, dała początek „niezwykle ożywionej wymianie zdań, bardzo cenionej przez prezydenta” – przekonuje Pałac Elizejski.

Jednak najbardziej zaskakującą rewelacją z tego spotkania, natychmiast odnotowaną przez prasę francuską, było wzajemne „tykanie się”. W rzeczy samej, żegnając się z Franciszkiem, Macron mówi do papieża: „Zmęczyłem Cię tymi wszystkimi historiami”. Papież odpowiada: „Nie zmęczyłeś mnie”. Dziękując zwierzchnikowi Kościoła katolickiego, prezydent Republiki dorzuca: „Dziękuję Ci za cierpliwość”. Opublikowane zdjęcia w prasie francuskiej wyraźnie świadczą o ciepłej atmosferze tegoż spotkania.

Idzie nowe czy to tylko zwykły „manewr” przed zbliżającymi się wielkimi krokami wyborami prezydenckimi we Francji (kwiecień 2022)?

Stanisław STAWICKI

Paryż, 26 listopada 2021 roku

Ks. Stanisław Stawicki. Pallotyn. Urodził się w 1956 roku w Kowalu. Przez wiele lat pracował na misjach w Rwandzie, Kamerunie, Kongo i Wybrzeżu Kości Słoniowej. Sześć lat spędził w Rzymie. Równie sześć w Paryżu, gdzie w 2003 roku na Wydziale Teologicznym jezuickiego Centre Sèvres obronił pracę doktorską Współdziałanie. Pasja życia. Życie i sposób życia Wincentego Pallottiego (1795-1850). W sierpniu 2021 powrócił do Paryża, gdzie rozpoczął pracę w parafii Świętych Jakuba i Krzysztofa w XIX dzielnicy zwanej „La Villette”. Jest autorem trzech pozycji książkowych w języku polskim: Sześć dni. Rekolekcje z Don Vincenzo (Apostolicum, Ząbki 2011), Okruchy pallotyńskie na dzień dobry i dobranoc (Apostolicum, Ząbki 2017) oraz Okruchy pallotyńskie znad Tybru (Apostolicum, Ząbki 2021).

Recogito, rok XXII, listopad 2021