Mój świat

Joanna Felicja Bilska (Poznań, 2003). Fot. Marek Wittbrot © Recogito

Czytając jedną z książek Robbe-Grilleta, wszystko się przeplata, ginie w gąszczu niepewności. Świat raz jasny i pewny w jednej chwili zamienia się w karuzelę kolorowego bałaganu. To, co było niemal dotykalne, materialne naraz rozpływa się w szarej mgle. Czy ta wizja świata jest tym, co czujemy? Białą lilią, perłą, którą uwielbiamy, której blask oślepia nas niekiedy? A może tylko tym złudzeniem, którego nie dotykamy, boimy się o nim pomyśleć, by przypadkiem nie stało się prawdą… Jedno jest pewne – żyjemy. A żyjąc czujemy.

W Moim Świecie nie ma wojen, krwi ani bólu. Nie ma bomb, ani nikt nikogo nie zabija. W moim świecie jest spokój, cisza i zawsze świeci słońce. To nie są pragnienia, marzenia, to nie jest wizja. To mój Prywatny Świat. Nie otwieram drzwi nikomu, nikogo nie wpuszczam za jego próg. To nie jest tylko trywialne myślenie, zakrapiane pustym idealizmem. Wciąż jest przecież Ten Drugi Świat.

Mogłabym powiedzieć, że w Bogu nadzieja, ale co On poradzić może? Pomiędzy Tutaj a Tam jest wielka różnica. Przed nami jeszcze długa droga do doskonałości – ale ile jeszcze ludzi po drodze zniknie, ilu z nich zgubi się w ciągłym przepychaniu? Ja się nie pytam o sens życia, ja chce wiedzieć, co jest Tu i dlaczego?!

Świat oszalał – twierdzi stara kobieta, której twarz jak kora drzewa; sucha i pomarszczona – świat umiera. Dla mnie żyje, pulsuje jasnym ciepłym światłem. Budząc się słyszę ptaków poranne rozmowy, klaksony samochodów, gdzieś w oddali pociąg przejeżdża. Jeszcze warto żyć na Tym świecie, oddychać czarnym powietrzem i marzyć. Warto rozmawiać, jeździć do lasu, kochać. Czuć ten powiem wiatru przynoszący złe nowiny. Warto być. Nie zmienię całego świata, nie ukoję bólu istnienia, nie jestem Prorokiem. Jednak warto. Dla samego istnienia I odczuwania warto być Tu, na tym świecie. I pozostawić sobie gdzieś na dnie duszy kawałek Swojego Prywatnego Świata.

Mój świat to walka z cieniem samotnego samuraja…

Joanna Felicja BILSKA

Joanna Felicja Bilska. Absolwentka socjologii oraz kursu The Baltic University Programme, dziennikarka, fotografka, podróżniczka. Autorka publikacji poświęconych m.in. światowym konfliktom, mniejszościom narodowym, państwom bałtyckim, Indiom i Himalajom.

Recogito / Archiwum pamięci, grudzień 2002