Muzyka – moje życie

Marzena Diakun (Paryż, 2015) © Artur Majka

Jest chwilą pracy i chwilą wytchnienia. Pełna żalów i smutków, oczekiwań i spełnień – emocjami odmierza płynący czas. Potrafi oczyszczać i zarazem nasycać; pełnią barw, paletą woni, rządzi każdym zmysłem wykorzystując najdelikatniejsze wibracje cząstek powietrza. 

Muzyka uchwycona ręką geniusza dociera w najgłębsze zakamarki mojej duszy i pozwala jej wzrastać w pięknie. Karmi mnie, ale i potrafi zmusić do największego wysiłku w imię jej trwałości. Jest bardzo wymagającym partnerem, ale tylko dzięki niej znajduję cel życia.

Marzena DIAKUN

. Urodziła się w Koszalinie. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem dyrygenturę symfoniczno-operową Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego w klasie prof. Mieczysława Gawrońskiego we Wrocławiu. W 2006 roku ukończyła studia podyplomowe w klasie prof. Urosa Lajovica na Uniwersität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu. Jest laureatką II nagrody „Srebrnej Batuty” na IX Międzynarodowym Konkursie im. G. Fitelberga w Katowicach (2012) oraz II nagrody na 59 Konkursie Dyrygenckim w ramach Festiwalu „Praskiej Wiosny” (2007). Jest również finalistką Międzynarodowego Konkursu dla Dyrygentów im. W. Lutosławskiego (2006) oraz półfinalistką Quadaques Competition w Barcelonie i Donatella Flick Competition w Londynie (2008). Debiutowała w 2002 roku (II rok studiów) prowadząc finałowy koncert XVII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Perkusyjnej z Filharmonią Koszalińską. W 2003 roku była asystentem Jerzego Maksymiuka podczas prób do koncertu z Filharmonią Koszalińską. Współpracując z agencją koncertową Marka Tracza kilkakrotnie odbyła trasę koncertową po Niemczech, Szwajcarii, Danii oraz Chinach. Jako dyrygent gościnny współpracowała  między innymi z orkiestrami: Filharmonii Narodowej w Warszawie, Filharmonii Czeskiego Radia w Pradze, Sinfonietty w Zilinie, Filharmonii w Zlin, Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, Filharmonii Wrocławskiej, Śląskiej, Krakowskiej, Bałtyckiej, Pomorskiej, Rzeszowskiej, Świętokrzyskiej, Connecticut Chamber Viruosi (USA), Berg Orchestra (Praga), Jeaner Philharmoniker (Niemcy). W 2006 roku była asystentem Andrzeja Boreyki w Berner Symphony Orchestra w Szwajcarii. W 2012 roku była asystentem Richarda Rosenberga podczas National Music Festival w Chestertown (USA) i poprowadziła serię koncertów z orkiestrą festiwalową. W 2015 jako dyrygent – astystent brała udział w Tanglewood Music Festival w USA. Od 2009 roku jest pierwszym dyrygentem hiszpańskiego zespołu muzyki współczesnej „Smash Ensemble”, z którym dokonała wielu prawykonań muzyki hiszpańskich kompozytorów podczas koncertów w Hiszpanii, Portugalii, Niemczech i Litwie. W 2010 roku uzyskała stopień doktora sztuki muzycznej w Akademii Muzycznej w Krakowie. Od 2011 roku jest adiunktem w Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Od września 2015 roku jest dyrygentem – asystentem w Orchestre Philharmonie de Radio France.

Recogito, nr 78 (styczeń-czerwiec 2015)